Mini budowle: kościół, wiatrak, altanka, most

Miniaturowe budowle zachwycające precyzją wykończeń mogą z powodzeniem imitować niemal każdy obiekt architektoniczny. Efektownie prezentują się makiety kościołów, dworków, mostów, a także mini budowle w formie altanki lub wiatraka.

W zależności od upodobań i zasobności portfela można wybrać różnego rodzaju materiały- począwszy od gipsu, poprzez modelinę, a skończywszy na tekturze modelarskiej i papierowej wiklinie.

MINIATUROWA ALTANKA Z ZAPAŁEK

Potrzebne materiały: zapałki modelarskie, zwykłe zapałki (z wypalonymi główkami- na dach), klej do papieru, karton lub tektura modelarska, sklejka (na podstawę), ołówek, flamaster, nożyczki, lakier bezbarwny

Sposób wykonania:

1.Zapałki łączymy w bloczki złożone z kilku sztuk, sklejamy klejem do papieru i pozostawiamy do wyschnięcia.

2.Podstawę ze sklejki pokrywamy cienką warstwą kleju, do której przykładamy bloczki z zapałek.

3.Na podstawie wznosimy szkielet altanki. Najodpowiedniejszym materiałem będzie solidna tektura modelarska lub gruby karton. Na tekturze rozrysowujemy zarys ścian i dachu. Można w tym celu posłużyć się własnym projektem lub darmowo skorzystać z pomysłów innych modelarzy. Projekt miniaturowej altanki musi uwzględniać optymalne proporcje wszystkich elementów składowych budowli.

4.Sklejony szkielet ścian pokrywamy zapałkami, pamiętając o pozostawieniu wolniej przestrzeni na okna i dach.

5.Na wyschniętych ściankach wznosimy tekturowy dach. Na jego wierzchu układamy zwykłe zapałki (wypaloną główką do dołu) tworząc imitację drewnianego gontu.

6.Po wykonaniu głównych części altanki (ścian, dachu) przystępujemy do modelowania mniejszych elementów. W zależności od założeń projektu mogą to być schodki, płotek lub drzwiczki.

7.Na koniec, w dowolny sposób zdobimy obramowania okien i krawędzie dachu i ścian.

8.Aby miniaturowa altanka zachowała na dłużej swój pierwotny wygląd, warto pomalować ją lakierem bezbarwnym lub lakierobejcą.

JAK ZROBIĆ KOŚCIÓŁ  Z ZAPAŁEK?

Obiekty sakralne to na ogół skomplikowane budowle architektoniczne. Ich wierne odwzorowanie w formie makiety stanowi nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych modelarzy. Pracę należy rozpocząć od dokładnego przestudiowania planu kościoła z uwzględnieniem wszystkich najdrobniejszych elementów. Następnie, na podstawie jego rzeczywistych wymiarów ustalamy odpowiednią skalę. Po pomniejszeniu wymiarów budowli tworzymy projekt, rozrysowujemy poszczególne ściany i dach na kartonie, wycinamy i przytwierdzamy do podstawy makiety. Zdecydowanie bardziej pracochłonne jest wykończenie fasady obiektu i wzbogacenie jego zewnętrznej części o charakterystyczne detale. Jeżeli odwzorowujemy kościół drewniany najlepszym surowcem do jego budowy będą zapałki modelarskie, które możemy w dowolny sposób pomalować. Makietę kościoła murowanego można wykonać z gipsu barwionego szarą farbą, natomiast efektowną miniaturę kościoła z cegły zapewnią bloczki modeliny.